Pulčínské skály na Valašsku
Pulčínské skály, nacházející se na Valašsku jižně od Vsetína nedaleko obce Pulčín, představují úchvatný malý pískovcový labyrint, který je místně známý jako Pulčiny.
Tento skalní labyrint je největším moravským skalním labyrintem a nachází se v nadmořské výšce mezi 600 a 750 metry nad mořem. Na svazích vrcholu Hradisko (773 m) nad obcí Pulčín se nachází toto jedinečné skalní město, které je vyrobené z pískovcových skal.
Pulčínské skály jsou největším pískovcovým skalním městem v moravských Karpatech a od roku 1989 jsou chráněné jako národní přírodní rezervace. V zimě se zde tvoří nádherné ledopády, což dodává místu další půvab.
Skalní labyrint je rozptýlený po jihovýchodním svahu kopce, kde chaoticky naskládané obrovské balvany vytvářejí někdy až 20 metrů vysoké a 250 metrů dlouhé řady a stěny.
Nejznámějšími částmi skalního města jsou skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Ve středověku zde stával hrad Pulčiny, jehož pozůstatky jsou dnes již jen minimální. Skály byly v minulosti využívány jako úkryt zbojníkůmi a během nájezdů z Uher i obyčejnými lidmi z okolí.
Pulčínské skály jsou oblíbeným cílem turistů, kteří se sem mohou dostat po červené značce z Pulčína nebo po modré značce z Lidečka. Nedaleko Pulčína se nachází vesnice Lidečko, kde stojí Čertovy skály, podle pověsti vytvořené čertem, který však prohrál sázku a nedokončil je.
Pulčínské skály navštěvovali i významní umělci jako malíř Mikoláš Aleš a spisovatel Svatopluk Čech, kteří byli okouzleni krásou této přírodní scenérie.
Mapa:
Našli jste v článku chybu nebo nesrovnalost?
Dejte nám o tom vědět ZDE!
Pomůžete tak vylepšit obsah pro ostatní čtenáře.