Černé jezero

23.03.2024

Výlet k Černému jezeru je pro každého návštěvníka Šumavy neodolatelným zážitkem v tomto malebném prostředí. 

Jde o největší karové ledovcové jezero na Šumavě a zároveň v celé České republice, pokud nezapočítáme uměle vytvořené vodní plochy. Jeho zdánlivě černá hladina vzniká v důsledku vrstvy kalu, který se tvoří z okolního jehličnatého pylu a ukládá se na dně jezera po tisíce let. 

Lesní porost okolo jezera omezuje průnik slunečního světla, což vytváří dojem, že jezero je temně černé. Černé jezero patří mezi jediná ledovcová jezera na Šumavě, nemá viditelný přítok a je napájeno podzemními prameny na úpatí Jezerní hory. Voda z jezera pak odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy. Jezero dosahuje maximální hloubky 39,8 metrů a nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů, což ho činí nejníže položeným ze všech šumavských jezer. 

Autor: David Paloch
Autor: David Paloch

Černé jezero inspirovalo mnoho umělců, včetně Jan Neruda, Elišky Krásnohorské a Jaroslava Vrchlického. K Černému jezeru se váže několik pověstí, včetně té, že na jeho dně jsou ukryta těla utopenců, zachovaná díky ledové jezerní vodě. Historie z roku 1965 zahrnuje pokus o zinscenování nálezů "nacistického archivu" Státní bezpečností, který se však ukázal být pouze bezcenným nepotištěným papírem. 

K jezeru se nejsnáze dostanete po žluté turistické značce z parkoviště na Špičáckém sedle, vzdáleném asi 3,5 kilometru od jezera. Můžete také navštívit vodopád o výšce 14 metrů, ke kterému se dostanete od Jezerní stěny po pěšince lesem, poměrně strmě vzhůru.  


Mapa:


Našli jste v článku chybu nebo nesrovnalost?
Dejte nám o tom vědět ZDE!
Pomůžete tak vylepšit obsah pro ostatní čtenáře.


Mohlo by Vás zajímat: