

Skanzen Veselý Kopec
V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, který okouzlil mnohé známé malíře svojí rozmanitou přírodní krásou, se nachází jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji – Muzeum v přírodě Vysočina.
Muzeum není soustředěno na jednom místě, ale jeho expozice můžete obdivovat na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si mohli prohlédnout začínající expozici lidového stavitelství v přírodě v roce 1972 na Veselém Kopci. Skanzen Veselý Kopec se skládá z téměř 30 objektů, vytvářejících osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Přináší svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století.
Kromě drobných vesnických staveb, jako jsou špýchar, chlívky a haltýře, najdete zde i lidové technické památky na vodní pohon. Mezi nimi vyniká vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu. Mezi další zajímavé objekty patří čtrnáctiboká stodola ze Sádku u Poličky, maringotka starých loutkářů se sbírkou staré zemědělské techniky, statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů s krásným klasicistním průčelím, roubeným špýcharem a kolekcí zemědělských strojů, a usedlost U Pilných s dřevěným holubníkem, kterou si vybrali filmaři pro několik českých filmů.

Skansen se snaží vytvořit atmosféru autentického způsobu života a hospodaření drobných zemědělců v kopcovité krajině. Pravidelně se zde konají různé akce, jako jsou jarmarky, trhy a předvádění tradiční výroby.
Nenechte si ujít ani část skanzenu v údolí říčky Chrudimky, kde objevíte technické památky na vodní pohon, včetně klasického mlýna na obilí. Sílu vody využívala k pohonu důmyslných mechanismů, stoupy na kroupy a varny na povidla. Nedaleko stojí také vodní olejna, pila a stupník na tlučení třísla. V nově zrekonstruované usedlosti Pilných čp. 4, která je od 16. září 2023 otevřena, naleznete novou stálou expozici s názvem "Len na Veselém Kopci." Tato expozice je věnována historii a současnosti zpracování lnu na Českomoravské vrchovině, která byla po staletí významnou lnářskou a plátenickou oblastí.
Kromě toho se ve skanzenu nachází expozice staré kolářské dílny přenesené z Možděnice. Zde můžete získat informace o výrobě kol pro žebříňáky a seznámit se s dřevem a nástroji, které koláři v minulosti používali. Muzeum v přírodě Vysočina je od prosince 2018 součástí Národního muzea v přírodě a do budoucna by mohla být rozšířena o další zajímavé objekty, například o roubenou stodolu vyhlédnutou v Boru u Skutče.
Mapa:
Našli jste v článku chybu nebo nesrovnalost?
Dejte nám o tom vědět ZDE!
Pomůžete tak vylepšit obsah pro ostatní čtenáře.